Otwarcie Pracowni

Nemo

Zapraszamy Was do naszej nowo otwartej pracowni w Krakowie na Klinach!

Już niedługo oficjalne otwarcie. Będziecie mogli spróbować naszych wypieków, a tymczasem zachęcamy Was do oglądania naszej galerii i zamawiania tortów na wyjątkowe okazje dla Waszych bliskich.

Prywatnie jesteśmy mamami i żonami na pełny etat. Połączyła nas pasja do tego, co piękne i smaczne. Postanowiłyśmy stworzyć miejsce, gdzie i Wy będziecie mogli cieszyć oczy i podniebienia naszymi słodkimi dziełami.

Nasza pracownia jest niewielka ale tętni w niej serce, którego znamię odciska się na każdym naszym wypieku.

Szukasz pracowni, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania a torty staną się ozdobą i główną atrakcją wesela, urodzin dziecka czy imprezy firmowej? Dobrze trafiłeś!

Asia odpowiada za wnętrze tortu, czyli sprawia, że nawet najwybredniejsi goście zażądają dokładki! Ewelina dopełnia dzieła swymi mistrzowskimi zdobieniami. Zachwyt gwarantowany!

Miłość do pieczenia Asia wyssała z mlekiem matki. Najpierw podglądała mamę, która w kwestii słodkości nie miała sobie równych. Potem zapisywała skrzętnie wszystkie jej przepisy i testowała w zaciszu swojego własnego domu. Teraz, kiedy już wie, jak sprawić by wypiek stał się ukoronowaniem każdej imprezy i Wy możecie przekonać się o jej cukierniczych zdolnościach!

Ewelina od dziecka uwielbiała rysować malować i lepić. Jej dziełami plastycznymi można by udekorować spory dom. A kiedy odkryła, że dekorowanie tortów to jej życiowa pasja, całą energię poświęciła na szlifowanie tego talentu. Teraz z dumą może powiedzieć, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych! Rzućcie jej wyzwanie!

Nasze torty pieczemy tylko z najwyżej jakości składników! Nie używamy półproduktów, a jedynie najlepsze mąki, masła, czekolady, kakao, śmietanę kremówkę i prawdziwe jajka. Nie używamy gotowych mas, ani proszków do produkcji biszkoptów. Frużeliny owocowe są przygotowywane przez nas ze świeżych lub mrożonych owoców bezpośrednio przed wykonaniem tortu, nigdy na zapas.

Wpisy napisane przez

No Comments Yet.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

  • Facebook